Forum www.nbsforum.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Miesiączka, pochwa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nbsforum.fora.pl Strona Główna -> Dojrzewanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Basiek



Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 0:12, 17 Maj 2008    Temat postu: Miesiączka, pochwa

No i gdzie ten okres?!

"Elo :)...hmm...mam dośc typowy problem u na100latek,a więc: zauważyłam, że moje wszystkie koleżanki mają juz miesiączkę..często poruszamy z dziewczynami temat o tym...i każda sie wymienia swoimi doswiadczeniami ...a ja nie mam czym sie wymienic...juz bardzo długo mam biały śluz..prawie przez 3 lata....a nadal nie ma miesiączki mam juz 13 lat.Ciągle mam różne objawy ,oznaki dojrzewania ,ale nadal nic ... boje sie ze tak bedzie długo i będę sie wstydziła tym ze nie nie mam miesiączki..DZIEWCZYNY POMÓŚCIE !! :((" ~niedojrzała ; /



Droga Niedojrzała Na100latko:))

Nie ma się czego wstydzić! Dziewczęta zaczynają miesiączkować w różnym przedziale wiekowym, zazwyczaj 11, 12 - 15, 16. Zależy to w dużej mierze od organizmu, trybu życia (intensywne uprawianie sportu opóźnia okres) lub np. jakichś trosk i problemów (kłopoty w rodzinie, w szkole itp.).

Przypuszcza się, że dziewczyna nie zacznie miesiączkować dopóki nie osiągnie określonej masy ciała albo dopóki ilość tłuszczu w jej ciele nie jest odpowiednio proporcjonalna do wagi - dopiero wtedy rozpoczyna się okres (pod warunkiem, że jej organizm wydzielał przez wiele miesięcy wystarczające ilości estrogenu, aby macica osiągnęła odpowiednią wielkość).

Mówisz, że opowiadacie sobie z koleżankami doświadczenia w związku z miesiączką - to bardzo dobrze, bo pozwoli to Wam przełamać tę delikatną barierę wstydu i zażenowania. Nie masz się czym pochwalić? Nie martw się. Na pewno te wszystkie "kobiece" dziewczyny zazdroszczą Ci braku tej przypadłości. One mają pewne ograniczenia, które Ciebie nie dotyczą, jak chodzenie w białych spodniach (głupio chodzić z plamami, jak podpaska lub tampon przesiąkną), wyprawy na basen (bóle brzucha, niewygoda - niektóre dziewczyny nie lubią tamponów, możliwość zakażenia), uprawiania sportów bez skrępowania ("A jak ktoś zauważy?", "Mam wrażenie, że...") itp.

Boisz się, że dziewczęta uznają, że nie dojrzewasz? A czy wydzielina z pochwy, owłosienie pod pachami, na nogach i w miejscach intymnych, szersze biodra, rosnące piersi - to nie są oznaki dojrzewania? Daj swojemu organizmowi czas - jak znam życie, zaskoczy Cię w najmniej oczekiwanym momencie;))

Jeśli chcesz, zapytaj swoją mamę w jakim wieku miała pierwszą miesiączkę - czasem takie opóźnienia są "rodzinne":) Pogadaj z nią na ten temat - jej odczucia i wrażenia: czy była dumna, zażenowana, może podniecona? Co wtedy zrobiła, jak się zachowała? To wyrobi u Ciebie jakieś pojęcie o dojrzewaniu. Pamiętaj! Mama to też kobieta i kiedyś (choć sobie tego nie wyobrażamy) też była nastolatką.

Pchełka
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Wto 18:38, 27 Maj 2008
PRZENIESIONY
Śro 23:24, 28 Maj 2008    Temat postu:

Bolesne miesiączki

"hej dziewczyny. od tego tygodnia nie moge normalnie funkcjonować,ponieważ kiedy mam okres cały czas boli mnie brzuch. nie wiem co robić.podajcie mi jakieś leki albo ćwiczenia... z tym się nie da zyć a wwas jedyna nadzieja :( prosze o pomoc...:( ~94"


Polecam ćwiczenia rozluźniające.Z leków przeciwbólowych proponuję No spę. Jest ona specjalnie przeznaczona do tego typu bólów. Ewentualnie możesz udać się do lekarza.
Oto przykłady ćwiczeń

Ćwiczenie nr 1
Stajemy w lekkim rozkroku, kończyny górne swobodnie zwisają wzdłuż tułowia, palce rąk rozwarte.
Wykonujemy ruch: szybkie skręty z potrząsaniem ramionami.

Ćwiczenie nr 2
Stajemy swobodnie, wykonujemy opad tułowia wprzód, kończyny górne swobodnie zwisają.
Wykonujemy ruch: wymachy kończyn górnych w prawo i w lewo,spowodowane rytmicznymi skrętami tułowia.

Ćwiczenie nr 3
Stajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.
Wykonujemy ruch: potrząsanie i skręcanie drugą kończyną dolną bez obciążenia.

Ćwiczenie nr 4
Tajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.
Wykonujemy ruch: : poprzez krążenie biodrami powodujemy kreślenie małych kółeczek kończyną dolną bez obciążenia

Ćwiczenie nr 5
Stajemy na jednej kończynie dolnej na nieznacznym podwyższeniu.
Wykonujemy ruch: poprzez ruchy biodrami do przodu i do tyłu powodujemy machanie kończyną dolną.

Ćwiczenie nr 6
Odwodzimy zgięte kończyny dolne, opieramy stopy o podłoże, wyciągamy kończyny górne w przód.
Wykonujemy ruch: skręcając przedramionami uderzamy lekko jednokolano o drugie.

Ćwiczenie nr 7
Leżymy przodem, unosimy w górę kończyny górne.
Wykonujemy ruch: przetaczamy się powoli do leżenia tyłem, a następnie wracamy w ten sam sposób do leżenia przodem.

Ćwiczenie nr 8
Leżymy na plecach.
Wykonujemy ruch: napinamy mięśnie kończyn górnych, kończyn dolnych i tułowia, po kilku sekundach rozluźniamy mięśnie.

Ćwiczenie nr 9
Leżymy swobodnie na boku. Ćwiczenie z udziałem współćwiczącego, który klęczy za ćwiczącym i trzyma jedną rękę na biodrze, a drugą na barku ćwiczącego.
Wykonujemy ruch: przetaczanie ćwiczącego do przodu i do tyłu w dość szybkim tempie.

Ćwiczenie nr 10
Stajemy w lekkim rozkroku kończyny górne swobodnie zwisają wzdłuż tułowia.
Wykonujemy ruch: skręcamy rytmicznie tułów w lewo i w prawo,równocześnie uginając kończyny dolne i powodując naprzemienne wymachiwanie kończynami górnymi.
Powrót do góry
Pchlaxxx



Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 648
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Sob 12:49, 31 Maj 2008    Temat postu:

Tampony - prawdy i mity

1. Co to jest tampon?
Tampon jest to "gąbka dopochwowa", czyli kolejny "zabezpieczacz" przed krwią miesiączkową:] W zależności od firmy, tampon jest z różnych tworzyw, jednak generalnie jest on połączeniem waty i bawełny. Najnowsze tampony są "skręcane", czyli mają na swojej powierzchni spiralne rowki, które ułatwiają wchłanianie się wydzieliny. Początek tampona jest lekko zwężany i zaokrąglony, a końcówka szersza - dla lepszego zabezpieczenia. Do tampona przyczepiony jest z tyłu sznureczek - pomaga on przy wyjmowaniu go z pochwy.

2. Kiedy można zacząć używać tamponów?
Tamponów można używać właściwie od początku przygody z okresem:), jednak ja radziłabym poczekać z tamponami, aż oswoisz się do okresu (czyli zamiast myśleć: "O kurczę! Znowu wypływa ze mnie to paskudztwo!", pomyślisz "Ok. Znowu mam okres. Normalka.") i do myśli, że wewnątrz Ciebie może być taka mała "rureczka" (jak to z koleżankami nazywamy ;P).
Zanim jednak zaczniesz używać tamponów, przeczytaj o ich używaniu i działaniu (czyli wszystko, co znajduje sie w tej notcexP).

3. Największa zaleta
W przeciwieństwie do podpaski, tampon nosisz wewnątrz ciała. A to oznacza, że nie ma żadnych szans, by ktoś go zobaczył:)

4. Czy tampony są tak higieniczne jak podpaski?
Zdecydowanie tak. A nawet - jeszcze bardziej! Tampony mają higieniczne opakowanie (a przynajmniej POWINNY MIEĆ - jeśli go brak, nie kupuj więcej tej marki), każdy jest pakowany osobno. Dzięki temu nawet trzymając tampon w jakimś niezbyt czystym miejscu, możemy mieć pewność, że nie zostanie on pobrudzony. Poza tym tampony wchłaniają krew już wewnątrz ciała, co zapobiega namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Zgromadzona w tamponie krew nie rozkłada się, nie mając kontaktu z powietrzem.

5. Na czym polega wygoda z tamponem?
Możesz włożyć nawet najbardziej obcisłe spodenki i wybrać się na rolki czy rower. Możesz spokojnie zakładać białe spodnie, nie obawiając się, że wydzielina poplami materiał i , co najważniejsze, możesz spokojnie pływać w basenie, morzu czy jeziorze! Tampon to maksimum dyskrecji:]

6. Czy tampon mogę stosować też, kiedy nie mam okresu?
Nie. Stosuj tampony tylko wtedy, gdy masz miesiączkę. NIGDY nie używaj ich do zabezpieczania bielizny przez naturalną wydzieliną z pochwy. Może to doprowadzić do zaburzeń w naturalnej florze pochwy i problemów zdrowotnych. Do zabezpieczania bielizny służą wkładki higieniczne.

7. Co to jest aplikator?
Aplikator jest to plastikowa rurka, w której jest tampon. Ułatwia wsuwanie go do pochwy, zwiększa higienę (nie pomagasz sobie palcem, tylko aplikatorem:]). Najbardziej znane tampony z aplikatorem na rynku są to Tampax Compak (z hasłem reklamowym: "Aplikacja rewelacja!" :)).

8. Coś o Tampax Compak.
a) Tampony Tampax są wykonane z mocno sprasowanego, miękkiego i bardzo chłonnego materiału, zabezpieczają tak samo dobrze jak podpaska.
b) Tampon ma kształt cylindra o łagodnie zaokrąglonym wierzchołku. Przez jego środek biegnie mocno przytwierdzony sznureczek, który służy do łatwego i higienicznego wyjęcia tamponu.
c) Tampax Compak wchłania wydzielinę całą swoją powierzchnią, zwiększając objętość wzdłuż i wszerz, zachowując cylindryczny kształt, co zwiększa komfort przy wyjmowaniu tamponu.

9. Jak długo? Jak często?
a) Wymieniaj tampon nie rzadziej niż 6 godzin.
b) Regularnie zmieniaj tampony! Nie czekaj, aż zacznie przeciekać. Lepiej go wyjąć troszkę wcześniej, niż za późno.
c) Jeżeli musisz zmieniać tampon co 4 godziny, to znaczy, że powinnaś sięgnąć po tampon o większej chłonności.
d) Nigdy nie stosuj tamponu na noc! Tamponu nie należy nosić dłużej niż 6 godzin, a śpimy zazwyczaj 8-10 godzin. W nocy używamy wyłącznie podpaski (np. Always Ultra Night, która jest długa, super chłonna i ma szerokie skrzydełka - jest ona specjalnie przeznaczona na noc, więc nie ma obawy, że coś przesiąknie:]).

10. Uwaga, debiutantki! ^^
Jeżeli obawiasz się, że tampon przesiąknie i możesz poplamić bieliznę, wybierz dzień, kiedy masz trochę czasu i nie planujesz żadnego ważnego wyjścia. Wtedy przetestuj tampona. Dla większego komfortu możesz dodatkowo zabezpieczyć się za pomocą cieniutkiej wkładki higienicznej. Z czasem nauczysz się dokładnie wyczuwać, kiedy należy wymienić tampon, a tymczasem wkładka uchroni Cię przed zabrudzeniem bielizny.

11. Aplikacja tampona:)
Aplikowanie tamponów nie jest trudne! Ale ma początku możesz mieć kłopot. Uzbrój się więc w cierpliwość, za każdym nastepnym razem będzie coraz łatwiej:)
a) Rozluźnij się, nie spiesz się. Jeśli się denerwujesz, jednocześnie napinasz mięśnie, utrudniając wejście tamponu do macicy. Zapoznaj się z instrukcją, a następnie połóż ją tam, gdzie będziesz mogła ją czytać mając zarazem obie ręce wolne. Umyj ręce. Znajdź sobie najwygodniejszą pozycję do włożenia tamponu: możesz np. przykucnąć i szeroko rozstawić nogi lub postawić jedną nogę na toalecie.
I teraz instrukcja się rozdziela: na tampony bez i z aplikatorem^^

BEZ APLIKATORA
b) Wyjmij tampon z folijki, po czym wyciągnij z zagłębienia z tyłu sznureczek i naciągnij.
c) Weź tampon w dwa palce, nakieruj go na pochwę. Pamiętaj, że pochwa jest pochylona do tyłu w kierunku kręgosłupa, więc upewnij się, że wkładasz tampon pod odpowiednim kątem.
d) Palcem wskazującym wsuń tampon do pochwy (na ok. długość palca). Poczjesz, że coraz trudniej będzie Ci się go wsuwało - tampon musi być mocno ściskany przez szyjkę macicy.
e) Ew. delikatnie popraw ułożenie tampona:)

Z APLIKATOREM
(podawana instrukcja tamponów Tampax Compak)

b) Wyjmij aplikator z opakowania.
c) Plastikowy aplikator składa się z dwóch rurek, które wchodzą jedna w drugą. Wyciągnij więc wewnętrzną rurkę z zewnętrznej do momentu aż kliknie.
d) Znajdź odciśnięte krążki w dolnej części zewnętrznej rurki. Kciukiem i środkowym palcem chwyć mocno pomiędzy krążkami. Sznureczek powinien zwisać swobodnie na zewnątrz aplikatora.
e) Pamiętaj, że Twoja pochwa jest skierowana ku tyłowi kości krzyzowej. Włóż aplikator do pochwy, aż palcami dotkniesz ciała.
f) Palcem wskazującym wepchnij wewnętrzną rurkę z tamponem do pochwy.
g) Ostrożnie usuń obie rurki, po czym wyrzuć je do pojemnika na odpady zawijając w opakowanie (nigdy do toalety!).

Rady:
- Pochwa jest lekko pochylona do tyłu w kierunku kręgosłupa (wiem, że już to pisałam, ale będę powtarzać jak najczęściej, abyście zapamiętały). Upewnij się, czy wkładasz tampon pod odpowiednim kątem!
- Najczęstszym błędem jest zbyt płytkie włożenie tamponu. Wtedy wyraźnie poczujesz, że jest Ci niewygodnie i tampon uciska mięśnie przy ujściu pochwy. Jeśli tak się zdarzyło, usuń go i spróbuj jeszcze raz z nowym.
- Na początek wybieraj najmniejszy rozmiar tamponu (pomimo wielkości, są one wystarczająco chłonne).
- Plastikowy aplikator (w przypadku tamponów z aplikatorem) ułatwia wkładanie tamponu na odpowiednią głębokość. Dodatkowo zapewnia czystość i higienę.

12. Jak usunąć tampon z pochwy?
Rozstawione nogi ugnij w kolanach i rozluźnij się. Pociągnij za sznureczek do przodu pod tym samym kątem, pod którym zakładałaś tampon. Jeżeli w toalecie nie ma pojemnika na odpady higieniczne, można wrzucić tampon do toalety.

13. Czy dziewice mogą stosować tampony?
W rzeczywistości błona dziewicza nie zakrywa całego wejścia do pochwy. Gdyby tak było, krew menstruacyjna nie mogłaby wydostać się na zewnątrz. Możliwość naruszenia tamponem błony dziewiczej jest więc minimalna. Ale młodym dziewczętom zaleca się uzywanie tamponów w najmniejszym rozmiarze.
Bardzo rzadko się zdarza, że błona dziewicza ma specyficzny kształt (ma np. kilka mniejszych otworów zamiast jednego), co może utrudniać prawidłowe umieszczenie tamponu. Jeżeli odczuwasz duży ból lub trudności przy wprowadzaniu tamponu, skontaktuj się z ginekologiem.

14. Czy tampon może wypaść z pochwy?
Nie! Bo jest pewnie przytrzymywany przez ścianki pochwy. Zazwyczaj tampon jest odrobinkę większy niż naturalny otwór pochwy, ale zwróć uwagę, pochwa potrafi rozciągnąć się na tyle, że przedostaje się przez nią niemowlę podczas porodu. Potem wraca do swojego naturalnego stanu. Bez trudu więc mieści się w tym miejscu niewielki tampon. I naprawdę nie może wypaść, bo umięśnione ścianki pochwy pewnie go podtrzymują.

15. A jeśli tampon utknie w pochwie?
To również jest niemożliwe. Ścianki pochwy są bardzo elastyczne. Naturalnie przytrzymują tampon i równie naturalnie pozwalają mu wyjść. Wystarczy tylko pociągnąć za sznureczek. Poza tym pamiętaj, że w trakcie miesiączki ścianki pochwy są wilgotne, co ułatwia wprowadzenie tamponu.

16. Czy mozna włożyć tampon za daleko?
Nie ma takiej możliwości. Na końcu pochwy znajduje się ujście szyjki macicy, które jest wielkości łebka od szpilki, więc tampon w żaden sposób nie przejdzie. Używając tamponów z aplikatorem masz większą pewność, że umieściłaś tampon w odpowiednim miejscu. Tampon nie ma również zwyczaju "wędrować", więc zostanie tam, gdzie go włozyłaś.

17. A jeśli sznureczek się urwie?
Nie tak łatwo jest urwać sznureczek (sama sprawdź!). A gdyby nawet coś takiego się przydarzyło, to tampon nie jest ułożony na tyle głęboko, by nie można było bez trudu wyjąć go palcami (pomyśl tylko - dalej niż na długość palca nie można go umieścić, a tampony nie "wędrują"). Musisz tylko spokojnie rozluźnić mięście. W tamponach Tampax Compak sznureczek jest dodatkowo przeszyty wzdłóż sprasowanego materiału (a nie wklejony na końcu tamponu).

18. Kiedy powinnam się zaniepokoić podczas używania tamponów?
Niezwykle rzadko zdarza się, że niektóre kobiety podczas stosowania tamponów mają Zespół Wstrząsu Toksycznego (w skrócie ZWT , lub z angielsiego TSS - toxic shock syndrome). Choroba ZWT jest bardzo rzadko spotykana, ale jeśli już wystapi, może być groźna. Wywołuje ją toksyna wydzielana przez bakterię Staphylococcus aureus, występująca głónie w nosie i pochwie.

ZWT to choroba, na którą zapadają zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci. U kobiet prawdopodobieństwo wystąpienia ZWT jest większe poniżej 30. roku zycia i u nastolatek. Mniej więcej połowa przypadków dotyczy miesiączkujących kobiet i dziewcząt. Menstruacyjny ZWT jest kojarzony z używaniem tamponów.
Dlatego ważne jest wczesne rozpoznawanie objawów i natychmiastowe leczenie. Kiedy masz gorączkę, bóle mięśni, zawroty głowy, wymioty, wysypkę, biegunkę albo omdlenia, nie zwlekaj. Te grypopodobne symptomy mogą przekształcić się w poważną chorobę mogącą mieć tragiczne skutki. Uwaga: niekoniecznie wszystkie objawy muszą wystąpić równocześnie.
Na wszelki wypadek w przypadku wystąpienia takich objawów podczas miesiączki lub zaraz po jej zakończeniu należy:
a) Wyjąć tampon i zamiast niego użyć podpaski.
b) Natychmiast skontaktować się z lekarzem i powiedzieć mu, że choroba wystąpiła w czasie używania tamponów.
Kobiety, które przeszły już wcześniej tę chorobę, powinny upewnić się u swojego lekarza, czy mogą stosować tampony.
Aby ograniczyć ryzyko zachorowania, należy:
a) Używać podpasek zamiast tamponów przynajmiej raz na dobę (zawsze w noc!),
b) Nie stosować tamponów o wyższej chłonności niż potrzebna i regularnie je zmieniać
c) Nie używać tamponów przed miesiączką ani po niej do pochłaniania naturalnej wydzieliny - do tego służą wkładki.

19. Czy powinnam wymieniać tampon przy każdej wizycie w toalecie?
Nie jest niezbędne, by usuwać tampon za każdym razem, gdy korzystasz z toalety. Pochwa, cewka moczowa i odbytsą oddzielone od siebie i posiadają własne otwory. To, jak często powinnaś zmieniać tampon, zależy od intensywności Twojej menstruacji. Możesz podtrzymać sznureczek do usuwania tamponu w czasie gdy siusiasz, tak aby go nie zamoczyć.

20. Gdzie mogę dostać tampony?
Można je kupić w każdym większym sklepie chemicznym (większy wybór) oraz aptekach.

Hmmm... mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam:)
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania - zadajcie je w komencie pod notką (odpowiem w komentarzu).

Pchełka:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Pchlaxxx



Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 648
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Sob 15:05, 31 Maj 2008    Temat postu:

Po co nam okres?

"Co to jest okres i do czego to służy?!!! Pliss... Powiedzcie, bo wiem co się robi, gdy go się ma, ale nie wiem do czego służy i po co go mieć...!!!!! ~AsiuAsieAsie"

Droga AsiuAsieAsie!

Czyżbym wyczuwała drobną panikę (histerię?) w Twojej wypowiedzi?:)
Odpowiadając na Twoje pytanie: okres jest to czas, kiedy dziewczyna miesiączkuje, czyli z jej macicy usuwana jest złuszczona błona śluzowa wraz z krwią (niepotrzebna w tej chwili organizmowi).
Po co nam okres? A chociażby do takiej, wydawałoby się prostej, czynności jak rodzenie dzieci:) Owa błona śluzowa podczas ciąży nie złuszcza się, tylko rozwija odżywiając płód (dlatego podczas ciąży nie mamy okresu i dlatego podczas porodu tak bardzo krwawimy - wydalana jest ta duża, rozwinięta błona wraz z krwią).
Dodatkowo, dostając okres, możesz spokojnie powiedzieć, że stałaś się małą kobietką:]

Pchełka
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Sob 20:01, 31 Maj 2008    Temat postu:

Płaska i bez okresu.!

"Mam problem i to wg mnie bardzo duży... mam 15 lat jestem płaska jak deska i nie dostałam jeszcze okresu, czuję się z tym bardzo głupio ~płaska"

Droga Płaska!

Dojrzewanie u dziewcząt trwa od 8 do 17 roku życia, większość dziewczyn zamienia się w małe kobietki w wieku 12-14lat. Zaczynaja im rosnąć piersi, biodra i nabierają "kobiecych kształtów". Dostają też okres, który przeważnie rozpoczyna się w 13 roku życia. Jeśli miesiączka nie pojawi się do 16 roku życia powinnaś wybrac się koniecznie do ginekologa! Wiek 18 lat jest uznawany za graniczny, okres wtedy powinien wystąpić najpóźniej. Okres jest przeważnie genetyczny - czyli otrzymasz go w podobnym czasie jak Twoja mama (ale nie zawsze!). Tak samo jest z biustem. Porozmawiaj ze swoją mamą i spytaj się kiedy ona dostała okres i kiedy zaczęły jej rosnąć piersi. Musisz też być przygotowana na to, że jeśli Twoja mama ma mały biust - ty najprawdopodobniej też będziesz mieć mały. Proponuję przeczytać też inne notki na temat biustu i miesiączki - poszukaj w dziale Dojrzewanie;)

Lila :*
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nbsforum.fora.pl Strona Główna -> Dojrzewanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin